Рекомендуємо

Розсада помідорів на підвіконні: від насіння до врожаю.

Гарний  врожай помідорів багато в чому залежить від того, наскільки вдало підібрані насіння, і наскільки правильно вирощена розсада. При нашому кліматі без розсадного способу не обійтися, бо вже занадто довгий у томатів вегетаційний період при нашому короткому літі. Інше питання, як виростити розсаду помідорів, щоб результат довгих старань перевершив очікування, а не приніс розчарувань?

В ідеалі краще всього розташувати розсаду томатів теплиці, що обігрівається, а потім перенести в покриту плівкою теплицю. На підвіконні підходящі умови створити досить складно:

  •   необхідно, щоб вікна в квартирі виходили на південну сторону, інакше розсаді буде не вистачати сонячного світла;
  • скло не пропускає ультрафіолетових променів - при пересадці в грунт рослини піддадуться стресу від зміни освітлення;
  •  в квартирах з центральним опаленням вологість у кімнатах дуже низька, тому молоді пагони доведеться постійно обприскувати.

Проте якщо у вас немає теплиці, що обігрівається, це не означає, що гарного врожаю вам не бачити. Дбайливе вирощування томатів і додаткова підгодівля дадуть чудові результати, а щоб рослини прижилися на грядках, за тиждень до посадки їх рекомендується потримати в парнику.

Вибираємо і готуємо насіння

Найважливіший і найвідповідальніший момент - відбір підходящого насіння, з якого потім зійдуть чудові помідори. Самостійно зібрані з торішніх томатів насіння, використовувати не рекомендується, нічого путнього з них виростити все одно не вдасться, тільки даремно втратите час. Краще придбайте кілька сортів в магазині чи на ринку, за кілька сезонів ви визначите, які сорти у вас дають найбільш вдалі результати.

Сортують насіння на око, прибираючи порожні, дрібні і ламані. Можна занурити на 5 хвилин насіння в солону воду і видалити спливли, а ті, що опустилися на дно промити чистою водою. Різні сорти зручно розфасувати, загорнувши в шматочки марлі і вклавши всередину етикетку від пакетика. Далі необхідно знезаразити насіння, опустивши їх в теплий слабкий розчин марганцівки на 15 хвилин, після чого сполоснути у проточній воді, щоб вся марганцівка змилася.

Для поліпшення підростання насіння його прогрівають у гарячій проточній воді протягом2 годин (або, опустивши мішечки в термос). Можна також загартувати насіння, щоб воно придбало стійкість до знижених температур. Для загартовування досить покласти набрякле насіння в холодильник на добу-дві. Після такої підготовки насіння можна сіяти, але краще додатково потримати йогоперед посівом 12годин в розчині мінеральних добрив (у магазинах продаються спеціальні таблетки мікроелементів), а потім трохи підсушити.

Відповідний грунт для чудового врожаю

Грунт слід заготовляти з осені. Підійдуть такі грунтосуміші:

  • городня земля (дернова) 1 частина + перегній 1 частина + 1 частина чорного або пресованого торфу + деревну золу (з розрахунку на 1 відро грунтосуміші 0,5 л золи) + суперфосфат (2 сірникових коробки на відро грунту) + вода для зволоження суміші;
  • городня земля 1 частина + річковий пісок 1 частина + 1 частина чорного або пресованого торфу (можна замінити компостом) + водний розчин мінеральних добрив (розмішайте в десяти літрах води 20 г сульфату калію, 10 г карбаміду і 30 г суперфосфату).

Втім, розсада томатів буде прекрасно себе почувати і в грунтової суміші, купленій вами в магазині. Хороший готовий грунт від добросовісних виробників містить у собі, як правило, всі необхідні добавки і поживні речовини, змішувати його ні з чим не потрібно.

Посів насіння та вирощування розсади помідорів

Підготовлена ​​грунтова суміш трохи зволожується і насипається в горщики або ящики, які ви вибрали для розсади. Землю потрібно розрівняти, ущільнити злегка, в ящиках в грунті слід зробити неглибокі бороздки (досить 1 см), витримуючи відстань по 5 см між рядками. У ці бороздки опускают насіння на відстані 2-3 сантимета один від одного. Тепер можна присипати посаджені насіння грунтом і зволожити поверхню грунту розпилювачем. Ящики й горщики накриваються плівкою і ставляться  в світле тепле місце, де температура не опускається нижче +22 градусів.

Днів через 5 почнуть з'являтися сходи. Перший раз їх слід полити відстояною теплою водою, через тиждень-два здійснюється другий полив і підгодівля розсади томатів добривами (сіянці повинні мати до цього часу по одному зубчастому листочку).

Коли у помідорів з'явиться по 2-3 листочка, їх необхідно пересадити в горщики розміром 10 на 10 см. Горщики заповнюються тієї ж грунтовою сумішшю і поливаються марганцівкою (розведіть 0,5 г марганцівки в десяти літрах води). Витягнуту розсаду заглиблюють в землю трохи сильніше - так, щоб  листочки виявилися над поверхнею грунту. Всі ослаблені і хворі рослини викидуються. Розсада помідорів поливається щотижня до глибокого промокання землі. Але при цьому потрібно стежити, щоб грунт не пересох між поливами.

Через 20-25 днів томати пересаджують у горщики 12 на 12см і продовжують поливати один раз на тиждень. Подвійна пересадка стримує зростання розсади помідорів і не дає рослинам витягуватися, а регулярні поливи забезпечують відмінний розвиток кореневої системи. У маленьких горщиках вода не затримується надовго, і коріння отримують достатньо повітря, тому сіянці не пересаджують відразу у великі горщики. Якщо ж рослини таки витягнулися, потрібно зменшити полив і температуру в приміщенні, а також підгодувати помідори суперфосфатом.

Останній етап - підготовка зміцнілої розсади томатів до пересадки в город. Для цього її гартують: спочатку підсилюють провітрювання, потім переносять помідори в не опалювальну теплицю і пару тижнів кватирки тримають зачиненими. Поступово, коли немає морозів, кватирки відкривають і, нарешті, залишають їх протягом тижня відкритими на ніч. Після такого загартовування розсаду томатів можна висаджувати на грядки.


Також цікаво: